Rubriky
Taxi Brno

Taxi, uber, liftago, bolt a jizda. Co je pro zákazníka nejlepší nebo nejlevnější. Srovnáme to za Vás.

Od července 2020 kdy byl změněn a uveden v platnost nový zákon o taxislužbě přišly na trh noví dopravci v oblasti osobní přepravy osob. Která služba je pro zákazníka nejlepší nebo nejvýhodnější? Srovnání všech výhod a nevýhod možností osobní přepravy taxi v Brně.

Klasické Taxi

Klasické Taxi může být provozováno pouze autem taxislužby, které musí být opatřeno taxisvítilnou a mít kromě evidenční nálepky taxi také kontaktní číslo vozidla taxi umístěné na levé přední straně u řidiče. A musí mít schválené měřící systém tzv. taxametr.

Největší výhodou tohoto Taxi oproti jiným je, že vozidla s tímto kontaktním číslem mají povolení k vjezdu do užšího historického centra v Brně, kam Vás vozidlo na aplikaci bez kontaktního čísla nemůže dovézt. Chcete-li se například dostat k doktorovy na polikliniku na Masarykově ulici musíte pro tuto přepravu zvolit pouze tento druh vozidla a služby. Alternativní dopravci Vás mohou vyložit pouze na Hl. nádraží a dále nemají povolení k vjezdu – porušením tohoto jim hrozí pokuta ve výši 600,- Kč.

Další výhodou klasického taxi je, že cena za jízdu je neměnná dle závislosti na množství objednávek. Maximální ceny určuje Magistrát města Brna a řidiči taxi jej musí dodržovat. Vždy by jste měli od řidiče dostat účtenku pro případnou kontrolu.

Maximální ceny jízdného pro výkon taxislužby na území statutárního města Brna se stanovují takto:
(1) Jízdné pro přepravy vozidlem vybaveným taxametrem
Nástupní sazba max. 60,-Kč
Jízdné max. 30,-Kč
Stání vozidla max. 5,-Kč
(2) Jízdné pro přepravy vozidlem cestujícího1
Nástupní sazba max. 150,-Kč
Jízdné max. 30,-Kč
Čekání na vyžádání cestujícího max. 5,-Kč

Liftágo

Liftágo je česká aplikace jenž kombinuje oba způsoby taxi. Může se stát, že po objednání jízdy pro Vás přijede řidič s taxametrem nebo řidič bez taxametru alternativního taxi. Bohužel při objednávání nelze zvolit Vaši preferenci pro jízdu tím nebo oním vozidlem. Můžete si však vybrat řidiče z nabízených, kteří Vám jízdu zajistí, a také z řidičů za různé ceny. Základní cena za jízdu je zde oproti jiným alternativním taxi o něco vyšší a také zde může být navyšována v závislosti na množství objednávek v daný moment. Objednáte-li do historického centra měl by však pro vás přijet vůz s taxametrem a s povolením k vjezdu. Aplikace Vám před objednáním ukazuje pouze odhad ceny ne konečnou cenu, která se však po dokončení v případě vozidel s taxametrem může lišit. Rozdíl by však neměl být zásadní.

Uber

Uber je první alternativní taxislužba s mezinárodní působností jenž začala v Brně v srpnu 2020 provozovat legálně taxislužbu bez taxametru vozidly taxislužby označené evidenční nálepkou na předním skle automobilu bez taxametru a vykonávanou řidičem taxislužby jenž musí mít viditelně umístěn průkaz řidiče taxislužby ve vozidle.

Největší výhodou této služby je že před objednáním vidíte konečnou cenu za jízdu která je již dále neměnná. Může se změnit pouze v případě delšího čekání na zákazníka než dvě minuty. Nebo při změně trasy zákazníkem v průběhu jízdy nebo po uskutečnění objednávky.

Nevýhodou této služby a ceny za jízdu je že v různý čas cena jízdy za stejnou trasu může být různá. Proto ve vytížených časech je možné že cena může být i trojnásobná. Cenu určuje aplikace ne řidič a vidíte ji před uskutečněním objednávky.

Aplikace má důsledný systém ověřování řidičů a vozidel a zároveň možnost hodnocení řidičů. Vždy víte kdo Vás poveze a za kolik. Objednávku můžete zrušit do dvou minut bezplatně. Tento způsob přepravy se stal v Brně velice žádaný.

Bolt

Je alternativní taxislužba jenž přišla na brněnský trh se 3 měsíčním odstupem. Přišla však s velkými slevami za jízdu proto se stala v Brně nejpopulárnější alternativní taxislužbou. První jízdy po zákaznické slevě Vás mohly přijít na 35 Kč zbytek za vás řidiči doplatila aplikace. Debata o ekologičnosti takové jízdy kdy jízda taxi je ve více než dvou lidech levnější než hromadná městská doprava je na samostatný článek, proto ji nebudu dále rozvádět.

Pravdou však zůstává že si tato služba v Brně získala tisíce zákazníků a bonusovými programy pro řidiče i stále dopravce.

Systém hodnocení a ověřovaní vozidel a řidičů je u této aplikace o něco méně důsledný než v případě aplikace Uber což se může nemile odrazit na kvalitě řidiče. Nároky na vozidla řidičů má aplikace Bolt nižší než Uber proto při této jízdě se Vám může stát, že komfort bude o něco nižší. Hodnocení zákazníkem je zde rovněž dostupné a je jen na zákaznicích jaké hodnocení v případě jízdy řidiči dají.

Konečnou cenu za jízdu vidíte rovněž před uskutečněním objednávky která rovněž jako v případě uberu může být ve vytížených časech mnohonásobně vyšší.

Jizda.eu

Naší snahou není být těmi nejlevnějšími za každou cenu ale být těmi nejlepšími.

Nyní působíme v oblasti Brno-západ. (Kohoutovice, Bohunice, Lískovec, Jundrov, Bystrc…)

Největší výhodou oproti jiným variantám je že naše služba má v různé časy stejné ceny nezávislé na vytíženosti. Jedete-li např. z Kohoutovic na hlavní nádraží cena bude stejná ráno, v poledne i večer.

Druhou největší výhodou je možnost rezervace a zabookování jízdy předem. Jedete-li například k doktorovy nebo cestujete na letiště či jiný spoj. Můžete počítat s tím že mi pro Vás přijedeme vždy včas za předem smluvenou cenu vypočtenou naší kalkulačkou za jízdu. Jizdu však musíte objednat nejméně hodinu předem lépe jeden den dopředu.

Ať už zvolíte jakoukoliv variantu přejeme Vám příjemnou a bezpečnou cestu.